AKTUALNOŚCI 2022

Ocena użytkowników:  / 11
SłabyŚwietny 

 

Sobota 23.07.2022 Święto Włóczykija.

Na wyjazdową celebrację naszego święta zdecydowało się aż 40 Klubowiczów. Autobusem naszej zaprzyjaźnionej firmy transportowej w piękny i słoneczny poranek dojechaliśmy do Kurzętnika. Spacer w chmurach na szczyt wierzy widokowej  to niezwykła podróż w czasie. Dzięki ciekawym opowieściom naszego przewodnika Mirosława, choć na chwilę przenieśliśmy się na średniowieczne uliczki Kurzętnika. No i ten widok ze szczytu…dech zapiera. W poszukiwaniu nowych wrażeń dalej udaliśmy się do Wysokiej Wsi na Górę Dylewską (312 m n.p.m.). Po krótkim rajdzie nordic walking, we wiacie przy lapidarium geologicznym, po symbolicznej lampce szampana, odbyła się ceremonia wręczenia wyróżnień oraz upominków dla seniorów naszego Klubu. Są naszą chlubą. Swoim wigorem, aktywnością i pogodą ducha godni są naśladowania. Tak trzymajcie!!!   Na zakończenie imprezy czekał na nas przygotowany już posiłek. Nasza mobilna restauracja „Włóczykijanka ****” serwowała jako czekadełko chlebek ze swojskim smalcem i ogórkiem małosolnym, oraz danie główne - przepyszny  bigosik z młodej kapustki .  Nie zabrakło również  słodkich wypieków przygotowanych  przez nasze koleżanki. Wszechobecny dobry nastrój i wyśmienity  humor  zachęcił do wspólnego śpiewu przy ognisku. Objawiło się nawet kilka  talentów..…. To był bardzo udany wyjazd.

Serdeczne podziękowania dla Nadleśnictwa Olsztynek za wyrażenie zgody na skorzystanie z leśnej wiaty oraz dla Leśniczego Góry Dylewskiej za pomoc w przygotowaniu ogniska (kliknij GALERIĘ).

Grzegorz.

 

23.07.2022 sobota - Święto Włóczykija.

W związku ze zbliżającym się Dniem Włóczykija zapraszamy wszystkich chętnych Klubowiczów wraz z osobami towarzyszącymi na organizowaną przez nas wycieczkę do Kurzętnika. Zwiedzimy tam kompleks wieży widokowej oraz przemieścimy się do Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich na rajd nordic walking po wytyczonej ścieżce przyrodniczej Góry Dylewskiej.

 Program imprezy sobota 23.07.2022 r.:

7:30 - wyjazd z parkingu basenu przy ul. Robotniczej.

9:40 - przyjazd do Kurzętnika, zwiedzanie kompleksu wieży widokowej.

12:30 - wyjazd na Górę Dylewską.

13:30 - rajd nordic walking 4 km (szczyt Góry Dylewskiej, jezioro Francuskie)

15:30 - przerwa na obiad i odpoczynek we wiacie przy lapidarium geologicznym, ognisko.

20:00 - przyjazd do Elbląga.

Szczegóły dot. zapisu na imprezę zostały przesłane pocztą klubową dla Członków Klubu.

Nie zwlekaj z decyzją !!! Liczba miejsc ograniczona.

Kontakt tel. w sprawie organizacji wycieczki- Grzegorz tel. 605686969

Zwiedzać będziemy:

- Wieża widokowa Kurza Góra to jedyna taka konstrukcja w północnej Polsce. Bliźniacza wieża znajduję się w Słotwinach koło Krynicy Górskiej. Drewniana ścieżka prowadzi na 35 metrowy jej szczyt. W trakcie przejścia (z przewodnikiem) będzie można podziwiać panoramę pradoliny Drwęcy oraz zapoznamy się z historią kurzętnickiego zamku. Przejście jest wzbogacone interaktywnymi instalacjami oraz multimedialnymi opowieściami o średniowiecznych czasach i zamieszkałych w warownym zamku mieszkańcach.

- Ścieżka przyrodnicza „Góra Dylewska” biegnie przez jeden z najbardziej malowniczych i najbogatszych przyrodniczo zakątków Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. Początek bierze na szczycie Góry Dylewskiej i zataczając pętlę przy Jeziorze Francuskim wraca do początku trasy. Jak głosi legenda nazwa jeziora pochodzi stąd, że jeszcze w czasie kampanii napoleońskiej miejscowi chłopi utopili tu kilku Francuzów mszcząc tym krzywdę wyrządzoną miejscowej dziewczynie. Wzdłuż ścieżki ustawiono 18 tablic tematycznych oraz tabliczki z nazwami drzew i krzewów.

 

 

Sobota 25.06.2022 r. V Świętojański Marsz Nordic Walking już za nami. Zmagając się z panującym gorącem, w imprezie udział wzięło 41 uczestników. Jak w każdej poprzedniej jej edycji, liczyła się ogólna ilość przebytych kilometrów. W trakcie marszu można było posilić się posiłkiem z grilla, pożywnym chłodnikiem oraz domowymi wypiekami naszych koleżanek. Na zakończenie zwycięscy z najdłuższymi dystansami otrzymali puchary a każdy z uczestników marszu otrzymał nagrodę.

Przeszliśmy łącznie 368 km.

W kategorii kobiet puchar zdobyli:

I miejsce – Henryka Kordecka 30 km.

II miejsce – Róża Przedwojewska – 22 km.

III miejsce ex aeqouo - Aldona Wojtasik – 12 km, Ewa Przyborowska – 12 km.

W kategorii mężczyzn:

I miejsce – Marcin Jankowski – 42,40 km.

II miejsce – Marian Jasiński – 35 km.

III miejsce – Grzegorz Dubaj – 15 km.

Specjalne wyróżnienie oraz nagrodę otrzymał nasz najmłodszy uczestnik Igor Kulig.

Dziękujemy za uczestnictwo i do zobaczenia z kijami na trasie (KLIKNIJ GALERIĘ).

 

 

V MARSZ ŚWIĘTOJAŃSKI NORDIC WALKING

Zapraszamy w sobotę 25.06.2021 r. wszystkich sympatyków nordic walking do wzięcia udziału w organizowanym V Marszu Świętojańskim w Bażantarni. Szczegóły oraz regulamin poniżej.

Zarząd Klubu

 

kliknij obrazek "REGULAMIN"

 

 

Relacja w wycieczki „Nasze Karkonosze” 01.06.2022 – 05.06.2022 r.


 

To był właśnie ten czas, że trzeba było ruszyć w drogę. Przygotowania do naszej wycieczki trwały długo i zaangażowanych w to było wiele osób. Ostateczna wersje programu dopracował nasz przewodnik Bogdan z Karpacza, który objął nas „trzydniową opieką”. Po ustaleniu ostatecznej   wersji  programu mogliśmy poczuć w końcu wiatr we włosach.

Dzień pierwszy - środa 01.06.2022 r. (dzień dziecka). W autobusie wygodne miejsca zajęło 38 Włóczykijów. W drodze do Karpacza, podczas trzygodzinnej przerwy zwiedziliśmy Poznań. Udało nam się  przejść z Panią przewodniczką Pauliną po aktualnie „rozkopanym” rynku, zwiedzić katedrę na Ostrowie Tumskim oraz skosztować  słynnych rogalików. Miasto opuściliśmy z pewnym niedosytem, traktując naszą  wizytę jako “przedsmaczek” mając nadzieję, że kiedyś tu wrócimy na co najmniej kilkudniową wycieczkę. W dalszej drodze zatrzymaliśmy się na posiłek. Na naszą  mobilną “restauracje” można zawsze liczyć. Koleżanka Bożenka przygotowała nam przepyszną potrawkę… palce lizać.  Po przyjeździe do Karpacza czekała na nas obiadokolacja i zakwaterowanie w pensjonacie Pegaz.

Dzień drugi – czwartek 02.06.2022 r. Na ten dzień zaplanowaliśmy zdobycie Śnieżki najwyższego szczytu  w Karkonoszach  1602 m n.p.m. Na królową Karkonoszy prowadzi wiele szlaków my rozpoczęliśmy  w Karpaczu przy skoczni narciarskiej Orlinek .Nasz  przewodnik Pan Bogdan  poprowadził nas urokliwym czerwonym szlakiem, gdzie w bardzo ciekawy sposób   przedstawiał nam okoliczne  atrakcje a my słuchając podziwialiśmy piękne widoki. Po trudach wejścia na szczyt nagrodą był  niezapomniany  widok ze szczytu Śnieżki i satysfakcja, że odnieśliśmy  zwycięstwo nad  własnymi słabościami. Okazało się, że regularne treningi nordic walking po wzniesieniach naszej Bażantarni przynoszą efekty. Po krótkiej sesji zdjęciowej czarny szlak poprowadził nas do naszego pensjonatu.

Dzień trzeci piątek 03.06.2022 r. Praga przywitała nas piękną słoneczną pogodą. Stolica Czeskiej Republiki to miejsce, które zachwyca odwiedzających je turystów niezależnie  od pory roku. My rozpoczęliśmy spacer od największego powierzchniowo zamku świata na Hradczanach. Szlakiem poprzez dziedziniec fontanny do katedry, Złotej Bramy i Plac Świętego Jerzego trafiliśmy na punkt widokowy. Po krótkiej przerwie na sesję zdjęciową przeszliśmy na Malą Stranę do barokowych Ogrodów Wallensteina. Stałym punktem dla zwiedzających Pragę jest najstarszy zachowany kamienny Most Karola z pieszczotliwie głaskanym przez szukających szczęścia turystów reliefem z figurą św. Jana Nepomucena. Wyzwaniem było odczytanie czasu z Zegaru Astronomicznego Orloj, który oprócz położenia ciał niebieskich wskazuje jednocześnie czas środkowoeuropejski, staroczeski i babiloński. Przerwę na odpoczynek przeznaczyliśmy na konsumpcję czeskich  knedlików. Pozostały czas wolny zajął nam spacer do punktu zbiórki na Placu Wacława – miejsca, gdzie koncentruje się życie młodych prażan. My natomiast z tego miejsca wyruszyliśmy w drogę powrotną do Karpacza. 

Dzień czwarty sobota 04.06.2022 r. Wycieczkę objazdową po Karkonoszach rozpoczęliśmy od Zachełmia. Z parkingu dotarliśmy na górę Chojnik do znajdującego się tam zamczyska. Ruiny dawnej twierdzy okazały się bardzo interesujące, znaleźliśmy się na jej najwyższym punkcie. Po przyjeździe do Piechowic zwiedziliśmy Hutę Szkła Julia (łał), jednego z niewielu istniejących w Polsce producentów szklanych arcydzieł. To była niebywała okazja poznać proces ich powstawania. Przejazd do Szklarskiej Poręby uwieńczyliśmy spacerem do Wodospadu Kamieńczyk. Po powrocie do naszego pensjonatu czekał już na nas przygotowany grill. Był też Pan Rafał z harmonią i przygotowanym repertuarem muzycznym. Okazało się, że w uczestnikach wycieczki było jeszcze mnóstwo  niezagospodarowanych pokładów energii, pląsy i tańce trwały jeszcze długo…

Dzień piąty niedziela 05.06.2022 r. Czas wyjazdu i smutek, że trzeba opuścić tak przepiękne miejsce. Droga powrotna do Elbląga przebiegła spokojnie z przerwą na odpoczynek i obiad w Gnieźnie. To był udany wyjazd. Przed nami następne partie gór do zdobycia.  Bo taka jest natura Włóczykija, że w miejscu nie posiedzi…(Kliknij Galerię).

Grzegorz

 

 

 

Weekend w Jantarze 20.05.2022 – 22.05.2022.

Do niezwykle udanych można zaliczyć miniony weekend. Na wyjazd do Jantara zdecydowało się 25 Włóczykijów. Z „kijami” odwiedziliśmy Mikoszewo i Stegnę. Atrakcją była przejażdżka kolejką wąskotorową. Chętni wzięli udział w szkoleniu strzeleckim.
Podziękowania dla kolegi Ryszarda za udostępnienie nam przepięknych apartamentów (KLIKNIJ GALERIĘ).

Grzegorz.


 

 

01.05.2022 r. w ramach kontynuacji naszego przejścia Czerwonym Szlakiem Kopernikowskim niedzielną majówkę spędziliśmy w Pieniężnie – miasta leżącego trochę na uboczu naszego województwa. Na wspólny wyjazd zdecydowało się 23 Członków Klubu. Marsz rozpoczęliśmy od zwiedzenia niegdysiejszego centrum miasta – ratusza, kościoła pw. Apostołów św. Piotra i Pawła, Zamku Kapituły Warmińskiej i wierzy kościoła ewangelickiego. Trud wspięcia się na po stromym wzniesieniu na najwyższy czynny most kolejowy w Polsce wynagrodził nam imponujący widok na całą okolicę. No i to uczucie gdy stojąc na kratownicy mostu ma się pod sobą kilkudziesięciometrową przestrzeń… Rezerwat Doliny rzeki Wałszy jest jednym z najstarszych w naszym województwie. Uznany za rezerwat już 1907 r. aktualnie objęty jest programem Natura 2000. Przylega bezpośrednio do granic miasta Pieniężno. To typowo morenowy krajobraz z głęboko wciętą doliną rzeczną o długości 5km. Szlak prowadzi wzdłuż rzeki Wałsza- po przepięknym, morenowym, porośniętym zróżnicowanym drzewostanem lasem do kapliczki i źródełka. Po drodze umieszczonych jest wiele tablic informacyjnych o występujących w tym miejscu roślinach, życiu lasu i jego mieszkańcach. Cześć z Klubowiczów zdecydowała się nawet na przeprawę przez rzekę po pniu przewróconego drzewa. Na zakończenie czekał na nas posiłek przygotowany przez naszą koleżankę Bożenkę.
Za możliwość skorzystania z wiaty Leśniczówki Wałsza, serdecznie podziękowania dla Nadleśnictwa Orneta oraz dla Leśniczego za przygotowanie ogniska (Kliknij Galerię).

 

 

Wszystkim Członkom Klubu oraz naszym sympatykom, życzymy spokojnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy. Dużo nadziei i miłości, zachowania pogody ducha i rodzinnego ciepła. Zwolnienia tempa pędzącej codzienności, spokoju i radości z każdej spędzonej chwili.

Zarząd Klubu.

 

 

 

Z okazji Dnia Kobiet składamy wszystkim Paniom życzenia

Wszelkiej pomyślności, dużo zdrowia,

Spełnienia najskrytszych marzeń,

Zadowolenia z Siebie i bliskich,

Nieustającego optymizmu,

A przede wszystkim szczęścia

I uśmiechu na co dzień.

                                                                 <Zarząd Klubu>

 

W sobotę 05.03.2022 po marszu nordic walking w Bażantarni, każda z naszych koleżanek otrzymała życzenia oraz wiosenny kwiat. Apetyty zaspokoiliśmy pieczoną w ognisku kiełbaską. Nie zabrakło też pysznych domowych ciast i symbolicznej lampki szampana. Bo to już 14 lat istnienia naszego Klubu...

 

 

  

 


Cześć Włóczy-kije !

Przypominamy, że w dniu 30.11.2021 r. o godz. 23.59, upływa termin przesyłania zdjęć w ramach Amatorskiego Konkursu Fotografii Sportowej. Poniżej (w ramach przypomnienia) tekst wcześniejszej przekazanej Wam informacji z objaśnieniami regulaminu konkursu.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

"Zarząd Klubu ogłasza dla wszystkich Członków K. S. Elbląskie Włóczy-Kije Amatorski Konkurs Fotografii Sportowej. Liczymy na przesłanie Waszych ciekawych fotografii wykonanych podczas uprawiania naszej ulubionej dyscypliny sportowej. Każdy uczestnik konkursu może wysyłać na adres e-mail Klubu Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 30.11.2021 r. maks. 4 fotografie. Mile widziane będą prace wykonane o różnych porach roku. Rozstrzygnięcia Konkursu dokonana powołane przez Zarząd niezależne Jury. Dodatkowo, poprzez głosowanie Klubowiczów wybrane zostanie Zdjęcie Roku. Na zwycięzców będą czekać atrakcyjne nagrody rzeczowe. Regulamin Konkursu umieszczony zostanie na stronie Klubu wloczy-kije.pl

Nie wahaj się by uwiecznić te wyjątkowe chwile. Na pewno warto je zapamiętać."

                                                                                  Zarząd Klubu

 

VI Rajd Niepodległości Nordic Walking 11.11.2021 r.

Narodowo, patriotycznie, udekorowani biało-czerwonymi kotylionami uczciliśmy 103- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W rajdzie nordic walking w Bażantarni wzięło udział 41 osób. Również w tym roku obchody święta połączyliśmy z akcją „Daruj rzeczom drugie życie”. Okazało się, że posiadamy wiele „zbędnych” rzeczy, które przydały się innym osobom. Wystarczyło tylko prawidłowo odpowiedzieć na pytania z quizu o Święcie Niepodległości by wybrać sobie przydatny przedmiot. Po marszu zaostrzone apetyty można było zaspokoić gorącą zupą dyniową i pieczonymi nad ogniskiem kiełbaskami. Nie zabrakło też pysznych ciast upieczonych przez nasze koleżanki. W ramach Ogólnopolskich Akcji „Niepodległa do Hymnu 2021” punktualnie o godz. 12:00 wszyscy odśpiewaliśmy Hymn Polski (Kliknij galerię).

Zarząd Klubu.

 

VI MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI- 11.11.2021 r.

W dniu 11 listopada 2021 r. Klub Sportowy „Elbląskie Włóczy-Kije” organizuje w Lesie Komunalnym Bażantarnia  VI Marsz Niepodległości Nordic Walking”.
Marsz jest współfinansowany przez Gminę Miasto Elbląg.
Początek marszu- godz. 9.00– zbiórka dolny parking przy wiacie IRENKA. Każdy z uczestników otrzyma „Kotylion Patriotyczny”.
Przebieg trasy to 5-7 kilometrów– szlak czerwony – wzdłuż rzeki Kumieli.

Po marszu uczestnicy Marszu zostaną poczęstowani „jesienną zupą” i kiełbaską, którą będzie można upiec przy ognisku. W ramach poczęstunku uczestnicy mogą przynieść ciasto i oczywiście ciepłe napoje (kawa, herbata).
Wśród uczestników zostanie przeprowadzony quiz z wiedzy o odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. Każdy z uczestników quizu - zostanie nagrodzony.
O godz.12-tej odśpiewamy Hymn państwowy i wykonane zostanie wspólne zdjęcie.
Wydarzenie zostało zgłoszone do ogólnopolskiej akcji - NIEPODLEGŁA DO HYMNU 2021.
Podobnie, jak w latach poprzednich członkowie Klubu mogą podzielić się w ramach programu „dajmy rzeczom drugie życie” przedmiotami, które  sprawią przyjemność innej osobie.

Wydarzenie adresowane jest również do mieszkańców miasta Elbląga i okolic w ramach integracji międzypokoleniowej.

 

Wycieczka „Cztery oblicza stalicy” 02.09.2021- 05-09-2021


        Z przyjemnością wspominamy mile chwile spędzone w Warszawie. Program wycieczki został w pełni zrealizowany. Sprzyjała temu przepiękna wrześniowa pogoda no i Marta - nasza warszawska przewodniczka. Jest to niezwykle ważne, bo obszernie i ciekawie przekazanie wiadomości pozwala przezwyciężyć trudy wielogodzinnej włóczęgi. No, ale co do Warszawy… Pewnie każdy z Was wielokrotnie „przejeżdżał” przez stolice. Polega to na uczestnictwu w korkach ulicznych i zrozumiałej chęci szybkiego opuszczenia miasta. Tym razem było inaczej. Przez te cztery dni poznaliśmy jej cztery urocze oblicza: historyczne, kulturalne, sportowe i szemrane.  Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Warszawy, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski, Łazienki Królewskie, Powązki Stare i Wojskowe, Świątynia Opatrzności Bożej, Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy oraz Muzeum Wódki. No i oczywiście elitę  kultury warszawskiej – „Och Teatr” ze spektaklem „Wspólnota Mieszkaniowa”. Dla nas Warszawa jest miastem wielu kontrastów– można ją nie znosić lub bezgranicznie pokochać. Zdecydowanie należymy do tych drugich (kliknij Galerię).


Zdjęcia:  Grzegorz Dubaj
Opr. i red.: Grzegorz Dubaj

 

24.07.2021 r. WDZYDZE KISZEWSKIE

Jak Włóczykij powinien uczcić swoje święto? Oczywiście że w drodze– czując wiatr we włosach, poznając nowe bądź dawno już nieodwiedzane krainy. W sobotę 24.07.2021 r. mieliśmy przyjemność „powłóczyć” się po Kaszubach. Wyjątkowo licznie, bo w 34- osobowym składzie. Po przyjeździe autobusem do Wdzydz Kiszewskich, udaliśmy się na 6 kilometrowy rajd nordic walking. W trakcie marszu była okazja podziwiania panoramy Wdzydz Kiszewskich i Krzyża Jezior Wdzydzkich z 35,6 metrowej wierzy widokowej usytuowanej przy granicy jezior Gołuń i Jeleń. Wieża wykonana w całości z drzewa modrzewiowego z trzema platformami widokowymi. Atrakcją było również zwiedzenie skansenu Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnogaficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Na obszarze 22 h. zgromadzono tu ponad 50 obiektów okolicznej architektury ludowej.  Po wspólnym, typowo regionalnym obiedzie, ostatnią atrakcją był rejs statkiem Stolem II  po tzw. Morzu Kaszubskim wokół największej wyspy wdzydzkiego akwenu „Ostrów Wielki”. To był bardzo udany, pełen wrażeń dzień (KLIKNIJ-GALERIĘ ZDJĘĆ).

  

 

Zdjęcia Leszek Łapiński, Grzegorz Dubaj
Opr. i red. Grzegorz Dubaj

 

IV MARSZ ŚWIĘTOJAŃSKI NORDIC WALKING

Zapraszamy w sobotę 26.06.2021 r. wszystkich sympatyków nordic walking do wzięcia udziału w organizowanym IV Marszu Świętojańskim w Bażantarni. Szczegóły oraz regulamin poniżej.

Zarząd Klubu


                                                 /Kliknij obrazek- REGULAMIN/

 

WIELKANOC 2021

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,

pełnych wiary, nadziei i miłości.

Radosnego, wiosennego nastroju,

serdecznych spotkań w gronie rodziny

i wśród przyjaciół

Wszystkim Klubowiczom oraz naszym sympatykom

składa Zarząd Klubu

 

 

Cześć Włóczykije, otrzymaliśmy właśnie od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podziękowanie za czynny udział w tegorocznej imprezie. Udało nam się zebrać
495,00 zł. Siema.

 


31.01.2020 w niedzielę już po raz kolejny „zagraliśmy” z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Jak zwykle na naszych Klubowiczów można było liczyć. Dodaliśmy swój mały wkład do Wielkiej Sprawy- do zdrowia naszych najmłodszych. Po zapełnieniu skarbonki i rozgrzewce z niecierpliwością ruszyliśmy w przepiękne śnieżno-zimowe bażantarniane szlaki- SIEMA! (kliknij GALERIĘ).


Cześć Włóczykije, w niedzielę 31.01.2021 r. odwiedzą nas wolontariusze WOŚP. Spotkamy się z nimi o godz. 8:45 na parkingu w Bażantarni przy muszli koncertowej. Tegorocznej edycji hasło brzmi: "Finał z głową". Zbiórka będzie przeznaczona na zakup sprzętu dla oddziałów dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
Każda wpłata ma znaczenie. Zachęcamy do uczestnictwa w zbiórce i w treningu nordic walking.
W tym wspaniałym dniu wspólnego pomagania nie może Ciebie zabraknąć!!!


 

NASZ FACEBOOK

Kalendarz

Dzisiaj jest: 26 Wrzesień 2022    |    Imieniny obchodz: Justyna, Łucja, Cyprian

2022

wrzesień 2022
pwścpsn
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930