EDYTA BEŁCZYŃSKA

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 

Witam to ja , Edyta- jestem pozytywnie zakręcona

 

Fot. Ryszard Biel

Edith - słowiczy głos, gołębie serce.

Wybitny poeta, pisarz, myśliciel oraz uczony Johann Wolfgang Goethe mawiał:
„Gdzie słyszysz śpiew, tam śmiało wstąp, tam dobre serca mają. Bo ludzie źli, ach, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”.

Zapewne dotyczy to również „śpiewu duszy”, lub „melodii serca”. A jeżeli ktoś potrafi też faktycznie ładnie zaśpiewać lub zagrać, to może nastąpić kumulacja dobroci. Ludzie o predyspozycjach muzycznych zazwyczaj są bardzo uduchowieni. Czynią często dużo dobra, oraz posiadają magiczną moc przyciągania innych. W naszym Kąciku Pozytywnie Zakręconych zabraknąć nie może koleżanki Edyty Bełczyńskiej. Oczywiście jest aktywnym sympatykiem ruchu nordic walking i członkiem Klubu Sportowego Elbląskie Włóczy-Kije. Jest również członkiem Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych i wieloletnim wolontariuszem Szlachetnej Paczki. Należy także do chóru „Redemptoris” przy Kościele Matki Bożej Królowej Polski. Te szerokie spektrum zainteresowań zasługuje na uwagę. Natomiast na szczególne uznanie zasługuje jej wrażliwość oraz bezinteresowna chęć niesienia pomocy potrzebującym.

         

Czynić dobro można na wiele sposobów. Trafną okazała się decyzja Edyty uczestnictwa w wolontariacie Szlachetnej Paczki. Akcja ta, poprzez udzielaną pomoc, dociera bezpośrednio do prawdziwej biedy. Z perspektywy czasu ocenia to mówiąc: - „Jest to niesamowite uczucie widząc łzy wdzięczności na twarzach ludzi, którzy nie z własnej winy cierpią biedę. Łzy wzruszenia na twarzach starszych ludzi, że ktoś o nich pamiętał. No i oczywiście radość dzieci z czasami jedynego otrzymanego świątecznego prezentu”. W wyniku troski o najbliższych Edyta chciała zaktywizować będącą na emeryturze mamę. Wpadła na pomysł ich wspólnego zaangażowania się w Stowarzyszeniu Kobiet Aktywnych. Pojawiło się wówczas wiele możliwości realizacji również własnych zainteresowań. Edyta zdecydowała się na inspirujące obcowanie z kulturą wschodu poprzez uczestnictwo w kursie tańca brzucha. Tu wyraźnie ożywiona dodaje: - „Tańcząc uczę się swojego ciała, izolowania pracy mięśni oraz ogromnej świadomości ruchu. Taneczne ruchy potwierdzają poczucie kobiecości, a nutka kokieterii pewnie dodaje uroku każdej kobiecie. Jest to mój czas, wyczekany, magiczny moment w tygodniu, kiedy liczę się tylko ja”. Nie jest to koniec życiowych pasji Edyty i jej pozytywnego zakręcenia. Dalszą konsekwencją zaangażowania się w Stowarzyszeniu Kobiet Aktywnych była próba dołączenia do chóru „Redemptoris”. Przyznaje, że chęć śpiewu towarzyszyła jej od dawna. Brakowało tylko czasu, okazji, wiary w siebie i wykształcenia barwy głosu. Pozytywny wynik przesłuchania w trakcie naboru przez dyrygenta Leszka Goska umożliwiło Edycie rozpoczęcie jej przygody z chórem. Opowiadając o tym przyznaje - „Nawet po długiej próbie mogę jeszcze śpiewać w domu. Do moich ulubionych należą pieśni starocerkiewne w oryginale np. Tiebie Pojom, Ave Verum Mozarta, czy włoska Signore delle Cime. Kiedy przyszłam do chóru, występy publiczne trochę były dla mnie problemem.  Teraz wchodzę na scenę i śpiewam. Fakt, że staję przed publicznością i potrafię coś zaprezentować, daje mi poczucie pewności siebie. Wspólne śpiewanie pomaga na smutek i zmęczenie. Śpiewać w chórze oznacza też bycie z innymi razem - rodzi się bliskość. Oprócz aspektów muzycznych ważne są te społeczne – spotkanie ludzi o podobnej wrażliwości, są znajomości, przyjaźnie i wspólne spędzanie czasu. Chór to dla mnie najlepsza odskocznia od codziennych obowiązków oraz stresującej pracy zawodowej”.


 Miłość do zwierząt zaszczepił w niej ojciec. Już jako dziecko wspólnie z nim oczyszczała w misce smalcu nieszczęśliwie oklejonego smołą jeża. Leczyli orła bielika ze złamanym skrzydłem. Jakiś czas temu na wolność wyfrunął wychowany w jej domu szpak. Jako pisklę został znaleziony, gdy wypadł z gniazda. Później rankiem trochę brakowało jego radosnego śpiewu. Za to śpiewu ptaków nie brakuje w ogrodzie Edyty, gdzie niemal na każdym drzewie znajduje się dla nich domek. Panuje tam „naturalny porządek”. Jeszcze niedawno przechadzał się tam dostojny oswojony daniel. W tym ogrodzie przyroda tworzy fascynujące kompozycje, tworzy bujne zagajniki, idealne schronienie dla wszelkich zwierząt. Często spotykać tam można jeża, jaszczurkę, wiewiórkę czy żabę. To ogród pasjonata przyrody i jest możliwy również dzięki uroczej lokalizacji na obrzeżach miasta. I tu Edyta zaznacza: -„Dzikie zwierzęta najbardziej lubię obserwować, kiedy są wolne i szczęśliwe”.

    

   

 

   W dzisiejszych czasach ze zdziwieniem patrzy się na osoby, które są ciepłe, wrażliwe, uczynne i nie wstydzą się okazywać tego na zewnątrz. Bo przecież trzeba być silnym i przebojowym żeby wywalczyć o to, co nam się należy. Obawiamy się przypadkiem pokazać, że mamy wrażliwe serce, że nam na kimś zależy, że się o kogoś troszczymy.  Ludzie tracą swoją wrażliwość, swoje ja. Edyta nie przechodząc obojętnie obok wołających o pomoc potrafi znaleźć też czas dla siebie.

  Edyto, jesteś osobowością barwną, obdarzoną wielką wrażliwością i ogromnym wewnętrznym potencjałem, który potrafisz z pożytkiem zagospodarować. Od Ciebie wyraźnie słychać ten „śpiew duszy” i „melodię serca”….

    

Chór „Redemptoris”założony w 1989 roku przez dyrygenta Leszka Goska (organista Parafii M. B. Królowej w Elblągu), jest chórem amatorskim działającym przy Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu przy ulicy Robotniczej, prowadzonej przez ojców redemptorystów. W swoich szeregach zrzesza ludzi z całego Elbląga, którzy swoje zdolności muzyczne chcą ofiarować dla większej chwały Bożej. Współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. K. Wiłkomirskiego w Elblągu oraz z muzykami z Garnizonowej Orkiestry Wojsk Lądowych w Elblągu. Na swoim koncie mają liczne występy oraz zarejestrowaną płytę CD i DVD z koncertu jubileuszowego z okazji 50-lecia pracy oo. redemptorystów w Elblągu i nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Nagranie zrealizowano 7 października 2007 roku przez Centrum Sztuki Galeria EL.

 

 

NASZ FACEBOOK

Kalendarz

Dzisiaj jest: 18 Luty 2020    |    Imieniny obchodz: Konstancja, Maksym, Bernadeta

2020

luty 2020
pwścpsn
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829