NORDIC WALKING

Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 

EWOLUCJA NORDIC WALKING !!!!

  

 
 
Fot.: www.sciezki-nordicwalking.pl

Dużo słyszymy o Bungy Pump, ale co to jest?

Jest to połączenie Nordic Walking, trekkingu oraz zestawu ćwiczeń rozciągających.
Różnica między kijami Nordic Walking a Bungy Pump:
- brak rękawiczki (posiada paski);
- posiadają 20. cm amortyzację kija o oporze od 4 do 10 kg;
- służą przede wszystkim do ćwiczeń (fitness).
Trening z kijami Bungy Pump łączy ze sobą spacer wraz z wzmocnieniem ciała, wytrzymałości, koordynacji oraz ćwiczeń rozciągających. Z łatwością można trenować zarówno górną jak i dolną część ciała, w wyniku czego 90% mięśni ciała jest aktywowanych i do 60% wzrasta spalanie kalorii. Dzięki kijom Bungy Pump można stworzyć trening dla każdego, kto chce poprawić swoją kondycję i zbudować silniejsze i bardziej elastyczne ciało. Kije Bungy Pump są obecnie jednym z najlepszych produktów fitness na szwedzkim rynku. Kije sprawdzają się zarówno dla środowisk miejskich jak i bardziej naturalnych. Co więcej, kije Bungy Pump zaspakajają wszystkie potrzeby i nie jest dziwne, że kije okazały się niezwykle popularne wśród wszystkich grup wiekowych niezależnie od poziomu sprawności fizycznej. Kije sprawiły, że osoby, które zazwyczaj nie uczestniczą w zajęciach fizycznych przekonały się do tego produktu. 
Trening z kijami Bungy Pump zawsze był porównywany z tradycyjnymi kijami do Nordic Walkingu, ale te porównanie straciło sens, gdyż kije Bungy Pump okazały się narzędziem do wielofunkcyjnego treningu, który oferuje o wiele, wiele więcej niż zwykły spacer z kijami! Kije Bungy Pump znajdują wiele zastosowań takich jak: regularne ćwiczenia, rehabilitacja, bardziej wymagająca aktywność fizyczna lub odchudzanie. Co więcej, trening może być wykonywany zarówno w salach gimnastycznych jak i na świeżym powietrzu. Trening z kijami Bungy Pump jest kluczem do dobrego samopoczucia przez całe życie. Trening z Bungy Pump to sposób na zachowanie sprawności fizycznej na długie lata.ohx_6737Kije treningowe Bungy Pump mają około 20-centymetrową amortyzację. Istnieje kilka różnych modeli o oporze pomiędzy 4 i 10 kg. Chodząc z kijami Bungy Pump stracimy więcej kalorii w tym samym czasie w porównaniu do normalnego chodzenia i chodzenia z tradycyjnymi kijkami.Tyle samo kalorii, z Bungy Pump spalimy w 60 minut, co przy zwykłym chodzeniu w 90 minut.

Używaj kijów BungyPump w prawidłowy sposób

instrukcja_61. Zmontuj dwie części kija, jeśli nie jest już to zrobione. Uwaga! Nie wciskaj dolnej część dalej niż do znaku „reflex”.
instrukcja_12.   Obróć kij do góry nogami. Wyreguluj wysokość kija między klatką piersiową a pachą tak, abyś czuł się wygodnie. Ustaw kij poprzez zablokowanie w wygodnym położeniu: przytrzymaj część środkową (B) i obracając dolną część (C).
instrukcja_23. Wyreguluj pasek na ręce pociągając dolny pasek. Upewnij się, że blokada jest otwarta podczas regulacji pętli.
Naciśnij blokadę urządzenie i pociągnij delikatnie dwa górne paski,aby zablokować w wybranej pozycji.
instrukcja_34. Wsuń rękę do pętli od dołu, a następnie chwyć za uchwyt kija. Trzymaj kij w komfortowy i swobodny sposób
instrukcja_45. Delikatnie postaw kij na ziemi zgodnie z linią tyłu stopy lub tuż za piętą, a następnie naciśnij w dół.
Podczas spaceru lub biegania w normalnym rytmie stawiaj lewą nogę na przemian. Pamiętaj: staraj się utrzymać plecy oraz ramiona proste, wciągnij brzuch i patrz przed siebie.
Zawsze trzymaj rękę z kijem lekko pod kątem.

A. Górna nasadka                      B. środkowa nasadka                   C. Dolna nasadka

instrukcja_5

 

OFICJALNY HYMN NORDIC WALKING

Marko Kantaneva w Polsce- Gdynia 2012 rok

 

http://chodzezkijami.pl

Publikujemy pierwszą część książki, która jest w pełni profesjonalnym przewodnikiem po Nordic Walking- "Prawdziwe oblicze Nordic Walking" cz.1/9 . Autorem tej pozycji jest sam twórca Nordic Walking - Marko Kantaneva.
Książka ta została napisana w latach 2003–2004, opublikowana po raz pierwszy w roku 2005 w Finlandii (kliknij).
Część II to "Historia Nordic Walking"cz. 2/9.
Dziś publikujemy trzecią część książki ("Prawdziwe oblicze Nordic Walking" cz.3/9)
, która to jest wprowadzeniem do techniki Nordic Walking.

W czwartej części książki ("Prawdziwe oblicze Nordic Walking" cz.4/9znajdziecie zbiór badań naukowych, które utwuerdzą Was w przekonaniu, że Nordic Walking to odpowiednia forma aktywności dla Was!
W piątej części książki (Sprawdzanie poziomu wydolności fizycznej osiągniętej przy pomocy Nordic Walkingznajdziecie test, który pomoże Wam sprawdzić wydolność Waszego organizmu. Bez problemu określicie poziom na którym się aktualnie znajdujecie.
W szóstej części (Sprzęt do Nordic Walking) znajdziecie informacje dotyczace przydatnego sprzętu do Nordic Walking. Poczawszy od kijów, strój po opis odpowiednich butów.
Siódma część (T
echnika Nordic Walking) to dość wyczekiwana pozycja, gdzie omawiana jest technika Nordic Walking, jest to z pewnościa obowiazkowa pozycja każdego z nas!
Ósma część (Ćwiczenia) to zestaw ćwiczeń, gdzie każdy znajdzie coś ciekawego i przydatnego dla siebie.
Zapraszamy do dziewi
ątej (Odżywianie, planowanie treningu), ostatniej już części książki w której przeczytacie o podstawach z zakresu żywienia, będziecie też w stanie zaplanować swój trening Nordic Walking.
Zapraszamy do lektury.

 

                   

           część I                        część II                   część III                    część IV                   część V

              
          część VI                     część VII                  część VIII                   część IX

 http://chodzezkijami.pl

 

CO TO JEST NORDIC WALKING?

Nordic Walking – forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku. W porównaniu do zwyczajnego marszu, Nordic Walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron (each side), dlatego osoby uprawiające Nordic Walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciała. Co więcej mięśnie (m.in. klatki piersiowejtricepsybicepsyramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Szczególnie:

- rozwija się siła i wytrzymałość ramion,

- łatwość wchodzenia na wzgórza,

- spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,

- zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami,

- redukuje nacisk na piszczelekolanabiodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,

- odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Nordic Walking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach – przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć uprawianie Nordic Walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije. 

CO MÓWIĄ BADANIA O NORDIC WALKING?

KORZYŚCI ZDROWOTNE NORDIC WALKING

Badania wykazały, że dobry trening techniki Nordic Walkingu pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o 20-58 procent, w zależności od intensywności wbijania kijków. Rozwija też wszystkie mięśnie kończyn dolnych, prostowników kończyn górnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków, zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków. Niewielkie obciążenie stawów u osób ćwiczących Nordic Walking sprawia, że jest zalecany osobom otyłym. Nie pogarsza także stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych. Ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający Nordic Walking spala przeciętnie od 20 do 40% więcej kalorii. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu w trudnym terenie. 

 Historia

Pierwsze polskie mistrzostwa w Nordic Walkingu odbyły się w Gnieźnie. Rosnąca popularność Nordic Walkingu w Polsce wykorzystywana jest również w działalności marketingowej firm. W Polsce funkcjonuje Polska Federacja Nordic Walking, wyłączny przedstawiciel International Nordic Walking Association – INWA (Międzynarodowa Federacja Nordic Walking).

 

[źródło: Wikipedia- http://pl.wikipedia.org/wiki/Nordic_walking].

 DOBÓR KIJÓW DO NORDIC WALKING

Maksymalna długość kijków to aż 140cm!. Przy doborze długości kijków stosujemy zasadę: 0.68 x wzrostKąt przedramienia w stosunku do ramienia powinien wynosić 90 stopni, gdy kijki są trzymane na wysokości rękojeści, a groty kijków opierają się o podłoże pod kątem prostym.

 

TECHNIKA CHODZENIA Z KIJAMI  

 

 

 Fot. Infografika Wawrzyniec Świecicki

 Rozgrzewka Nordic Walking:

Ćwiczenia oddechowe:

Stań luźno z kijkami, rozstaw nogi na metr szerokości. Postaw kijki przed sobą. Wykonaj pełne wdechy i wydechy. Wdech kijki do przodu. Wydech kijki do siebie.

Krążenie stóp:

Jedna noga jest podniesiona, natomiast druga dotyka podłoża. Wykonaj 10 obrotów stopą w lewo, a później w prawo. Podobnie postępuj z drugą nogą.

Dla swojego bezpieczeństwa cały czas podpieraj się kijkami.

Krążenie bioder:

Stań w rozkroku i zrób okrężne ruchy bioder. 10 razy w lewą stronę. 10 razy w prawą stronę.

Wymachy nóg.

W trakcie ćwiczenia podpieraj się kijkami. Stań na prawej nodze, a lewą zrób 10 razy wymach do przodu i tyłu. Następnie stań na lewej nodze i postępuj jak poprzednio.

Barki i łokcie:

Ustaw kije za sobą na poziomie bioder. Następnie wyprostuj ramiona i unieś kijki  z łokciami zgiętymi. Następnie opuść kije. Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Nadgarstki:

Stań w rozkroku. Ustaw kije przed sobą na wysokości barków. Skręcaj i odkręcaj dłonie w nadgarstkach. Ćwiczenie na nadgarstki powtórz 10 razy.

ELEMENTY PRAWIDŁOWEJ TECHNIKI CHODZENIA Z KIJAMI

CHODZĘ PRAWIDŁOWO Z KIJAMI- ZWIASTUN

 POPRAWNIE CHODZĘ Z KIJAMI

Czas

Kalendarz

Dzisiaj jest: 21 Lipiec 2019    |    Imieniny obchodz: Andrzej, Wiktor, Daniel

2019

lipiec 2019
pwścpsn
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Wizyty

PARTNERZY Z HISZPANII