NORDIC WALKING

Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 

EWOLUCJA NORDIC WALKING !!!!

  

 
 
Fot.: www.sciezki-nordicwalking.pl

 

OFICJALNY HYMN NORDIC WALKING

Marko Kantaneva w Polsce- Gdynia 2012 rok

 

http://chodzezkijami.pl

Publikujemy pierwszą część książki, która jest w pełni profesjonalnym przewodnikiem po Nordic Walking- "Prawdziwe oblicze Nordic Walking" cz.1/9 . Autorem tej pozycji jest sam twórca Nordic Walking - Marko Kantaneva.
Książka ta została napisana w latach 2003–2004, opublikowana po raz pierwszy w roku 2005 w Finlandii (kliknij).
Część II to "Historia Nordic Walking"cz. 2/9.
Dziś publikujemy trzecią część książki ("Prawdziwe oblicze Nordic Walking" cz.3/9)
, która to jest wprowadzeniem do techniki Nordic Walking.

W czwartej części książki ("Prawdziwe oblicze Nordic Walking" cz.4/9znajdziecie zbiór badań naukowych, które utwuerdzą Was w przekonaniu, że Nordic Walking to odpowiednia forma aktywności dla Was!
W piątej części książki (Sprawdzanie poziomu wydolności fizycznej osiągniętej przy pomocy Nordic Walkingznajdziecie test, który pomoże Wam sprawdzić wydolność Waszego organizmu. Bez problemu określicie poziom na którym się aktualnie znajdujecie.
W szóstej części (Sprzęt do Nordic Walking) znajdziecie informacje dotyczace przydatnego sprzętu do Nordic Walking. Poczawszy od kijów, strój po opis odpowiednich butów.
Siódma część (T
echnika Nordic Walking) to dość wyczekiwana pozycja, gdzie omawiana jest technika Nordic Walking, jest to z pewnościa obowiazkowa pozycja każdego z nas!
Ósma część (Ćwiczenia) to zestaw ćwiczeń, gdzie każdy znajdzie coś ciekawego i przydatnego dla siebie.
Zapraszamy do dziewi
ątej (Odżywianie, planowanie treningu), ostatniej już części książki w której przeczytacie o podstawach z zakresu żywienia, będziecie też w stanie zaplanować swój trening Nordic Walking.
Zapraszamy do lektury.

 

                   

           część I                        część II                   część III                    część IV                   część V

              
          część VI                     część VII                  część VIII                   część IX

 http://chodzezkijami.pl

 

CO TO JEST NORDIC WALKING?

Nordic Walking – forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami. Wymyślony został w Finlandii w latach 20. XX wieku, jako całoroczny trening dla narciarzy biegowych. Pozostawał jednak formalnie nieopisany aż do publikacji Marko Kantaneva z 1997 roku. W porównaniu do zwyczajnego marszu, Nordic Walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron (each side), dlatego osoby uprawiające Nordic Walking w większym zakresie, choć mniej intensywnie, angażują mięśnie ciała. Co więcej mięśnie (m.in. klatki piersiowejtricepsybicepsyramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu. Szczególnie:

- rozwija się siła i wytrzymałość ramion,

- łatwość wchodzenia na wzgórza,

- spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu,

- zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami,

- redukuje nacisk na piszczelekolanabiodra i plecy, co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,

- odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

Ważnym czynnikiem jest możliwość uprawiania w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję czy tuszę. Nordic Walking można uprawiać zarówno nad morzem, w lesie, parku czy w górach – przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć uprawianie Nordic Walking pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije. 

CO MÓWIĄ BADANIA O NORDIC WALKING?

KORZYŚCI ZDROWOTNE NORDIC WALKING

Badania wykazały, że dobry trening techniki Nordic Walkingu pozwala osiągnąć takie korzyści zdrowotne jak: usprawnienie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększenie poboru tlenu przeciętnie o 20-58 procent, w zależności od intensywności wbijania kijków. Rozwija też wszystkie mięśnie kończyn dolnych, prostowników kończyn górnych, wzmacnia mięśnie tułowia, ramion i barków, zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcia mięśniowe w okolicy barków. Niewielkie obciążenie stawów u osób ćwiczących Nordic Walking sprawia, że jest zalecany osobom otyłym. Nie pogarsza także stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych. Ponadto w porównaniu ze zwykłym chodem, uprawiający Nordic Walking spala przeciętnie od 20 do 40% więcej kalorii. Kijki pomagają również w utrzymaniu lepszej postawy, równowagi i stabilności podczas chodu w trudnym terenie. 

 Historia

Pierwsze polskie mistrzostwa w Nordic Walkingu odbyły się w Gnieźnie. Rosnąca popularność Nordic Walkingu w Polsce wykorzystywana jest również w działalności marketingowej firm. W Polsce funkcjonuje Polska Federacja Nordic Walking, wyłączny przedstawiciel International Nordic Walking Association – INWA (Międzynarodowa Federacja Nordic Walking).

 

[źródło: Wikipedia- http://pl.wikipedia.org/wiki/Nordic_walking].

 DOBÓR KIJÓW DO NORDIC WALKING

Maksymalna długość kijków to aż 140cm!. Przy doborze długości kijków stosujemy zasadę: 0.68 x wzrostKąt przedramienia w stosunku do ramienia powinien wynosić 90 stopni, gdy kijki są trzymane na wysokości rękojeści, a groty kijków opierają się o podłoże pod kątem prostym.

 

TECHNIKA CHODZENIA Z KIJAMI 



 

 

 

 Fot. Infografika Wawrzyniec Świecicki

 Rozgrzewka Nordic Walking:

Ćwiczenia oddechowe:

Stań luźno z kijkami, rozstaw nogi na metr szerokości. Postaw kijki przed sobą. Wykonaj pełne wdechy i wydechy. Wdech kijki do przodu. Wydech kijki do siebie.

Krążenie stóp:

Jedna noga jest podniesiona, natomiast druga dotyka podłoża. Wykonaj 10 obrotów stopą w lewo, a później w prawo. Podobnie postępuj z drugą nogą.

Dla swojego bezpieczeństwa cały czas podpieraj się kijkami.

Krążenie bioder:

Stań w rozkroku i zrób okrężne ruchy bioder. 10 razy w lewą stronę. 10 razy w prawą stronę.

Wymachy nóg.

W trakcie ćwiczenia podpieraj się kijkami. Stań na prawej nodze, a lewą zrób 10 razy wymach do przodu i tyłu. Następnie stań na lewej nodze i postępuj jak poprzednio.

Barki i łokcie:

Ustaw kije za sobą na poziomie bioder. Następnie wyprostuj ramiona i unieś kijki  z łokciami zgiętymi. Następnie opuść kije. Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Nadgarstki:

Stań w rozkroku. Ustaw kije przed sobą na wysokości barków. Skręcaj i odkręcaj dłonie w nadgarstkach. Ćwiczenie na nadgarstki powtórz 10 razy.

ELEMENTY PRAWIDŁOWEJ TECHNIKI CHODZENIA Z KIJAMI

 

NASZ FACEBOOK

Czas

Kalendarz

Dzisiaj jest: 19 Marzec 2024    |    Imieniny obchodz: Józef, Bogdan, Marek

2024

marzec 2024
pwścpsn
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wizyty

016734869

PARTNERZY Z HISZPANII